مشترک خبرنامه چیلی شوید

گریپ‌ فروت را با احتیاط مصرف کنید

گریپ‌ فروت را با احتیاط مصرف کنید

چاپ پست الکترونیکی

مقاله زیر توسط تیم تولید محتوای مجموعه چیلی تهیه و گردآوری شده است. استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع آن بلا مانع است .

برخی میوه ها و خوراکی هایی که مصرف می کنیم ممکن است با برخی دیگر و حتی دارویی که مصرف می کنیم سازگاری نداشته باشد . در این صورت به جای رفع مشکل بیشتر به بدن مشکل وارد می کنیم. با چیلی همراه باشید تا درباره مصرف گریپ فروت با دارو بیشتر بدانید.

مشکلات مصرف گریپ فروت با دارو

گریپ‌ فروت و آب گریپ‌ فروت از جمله خوراکی‌هایی است که طرفداران زیادی دارد و روز به روز هم به تعداد آنها افزوده می‌شود.این میوه بیش از ۴۰۰۰ سال پیش در هند و مالزی کاشته می‌شده است ولی تا قرن شانزدهم میلادی در دیگر کشورها ناشناخته مانده بود تا این‌که اسپانیایی‌ها آن را به کشورهای دیگر بردند.این میوه سرشار از ویتامین «ث و پتاسیم» است.منبعی غنی از اسید فولیک، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی است.این میوه منبع خوبی برای ویتامین آ است.فیبر گیاهی‌اش فراوان، ولی مقدار کالری‌اش جزئی است.

نصف گریپ فروت، ۹۵‌میلی گرم ویتامین ث، ۳۲۵ گرم پتاسیم، ۲۵‌میکروگرم اسید فولیک، ۴۰ میلی گرم کلسیم و یک میلی گرم آهن دارد.گریپ‌ فروت دارای بیوفلاونوید است که در کاهش تشکیل پلاک‌های عروقی (جلوگیری از تصلب شرایین) و پیشگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی موثر هستند.گریپ فروت سرشار از پکتین است که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.همچنین این میوه، سرشار از لیکوپن است.

لیکوپن یک ماده آنتی اکسیدان است که خطر بزرگ شدن پروستات را کاهش می‌دهد.توجه داشته باشید افرادی که به مرکبات حساسیت دارند، احتمالا در برابر گریپ فروت نیز از خود حساسیت نشان می‌دهند.از سوی دیگر این میوه بسیار مفید با برخی از داروها تداخل ایجاد می‌کند که لازم است به آن توجه شود.احتیاط در مصرف دارو کسانی که سیزاپراید،داروهای ضد کلسترول استاتینی،سرترالین و بوسپیرون مصرف می‌کنند.با توجه به تداخل این داروها با آب گریپ‌فروت، لازم است از مصرف آب گریپ‌ فروت بپرهیزند.

آشنایی با مشکلات مصرف گریپ فروت با دارو

مصرف همزمان آب گریپ‌ فروت با داروهای ضد چربی خون مثل لواستاتین و آتروواستاتین، تداخل ایجاد می‌کند.مصرف همزمان داروی معروف و پرمصرف لواستاتین با آب گریپ‌فروت (۳ بار در روز و هر بار ۲ لیوان )، تاثیر این دارو را تا ۱۵ برابر افزایش می‌دهد.آب گریپ‌ فروت با گروهی از داروهای اعصاب نیز تداخل اثر دارد.بیمارانی که هر یک از سه داروی دیازپام، تربازولام و میدازولام در رژیم دارویی آنهاست، از مصرف هم زمان آب گریپ‌ فروت با این داروها،خودداری کنند.کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی است که در درمان اختلال وسواس نیز کاربرد دارد.تجربه‌ نشان داده که مصرف هم زمان آب گریپ‌ فروت با این دارو نیز موجب افزایش اثرات دارو می‌شود.کاربامازپین یک داروی ضد تشنج معروف و پرمصرف است که در درمان صرع استفاده می‌شود و چنانچه همزمان با یک لیوان بزرگ (۳۰۰ میلی لیتر) آب گریپ‌ فروت تازه مصرف شود، تاثیر آن حدود ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

بررسی مصرف گریپ فروت با دارو

کاربامازپین از جمله داروهایی است که مصرف مقادیر بیش از حد مورد نیاز آن (حتی در مقادیر کم) موجب بروز عوارض جانبی ناشی از مسمومیت را باعث می‌شود.بنابراین مصرف همزمان آن با آب گریپ فروت ممنوع است.گریپ‌ فروت بر تاثیر پروژسترون خوراکی موجود در قرص‌های پیشگیری از بارداری نیز تاثیر می‌گذارد و در مصرف توام آن با آب گریپ فروت غلظت خونی آن افزایش می‌یابد.داروهای ذکر شده تنها تعدادی از داروهایی است که مصرف همزمان آنها با گریپ فروت مشکل آفرین می‌شود.در حدود ۵۰ قلم دارو هستند که چنین حالتی دارند.با توجه به این مساله به بیماران توصیه می‌شود که در زمان مصرف دارو از خوردن آب گریپ فروت خودداری کنند یا با سوال از پزشک یا داروساز از عدم تداخل دارویی مطمئن شوند.توجه داشته باشید حتی اگر داروی مصرفی شما با گریپ فروت تداخل داشته باشد تنظیم میزان دارو، قطعا باید توسط پزشک صورت بگیرد.

بد نیست درباره گریپ فروت سفید بدانید

این نوع میوه به خاطر رنگ گوشت، نه پوستش که زرد رنگ است، ‹‹‌سفید›› نام دارد (سایر اقسام گریپ فروت ها هم به سبب رنگ گوشت خود، ‹‹‌ قرمز››‌، ‹‹صورتی ›› یا ‹‹‌یاقوتی››‌ نامیده می شوند). انواع گریپ فروت های سفید که تخم دارند، بیشتر برای تهیه عصاره استفاده می شوند. تمام دانستی های مربوط به گریپ فروت صورتی از قبیل ‹‹ویژگی ها››، ‹‹شیوه ی انتخاب››، ‹‹روش نگه داری›› و ‹‹آماده سازی برای مصرف›› در مورد گریپ فروت سفید نیز صادق است.

(1 رای)


نظر دادن

لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید
لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید