مشترک خبرنامه چیلی شوید

چطور نان سیمیت درست کنیم؟

چطور نان سیمیت درست کنیم؟

چاپ پست الکترونیکی

مقاله زیر توسط تیم تولید محتوای مجموعه چیلی تهیه و گردآوری شده است. استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع آن بلا مانع است.

نان سیمیت یک نان حلقه‌ای با روکشی از کنجد برشته است که این روزها در بسیاری از کافه‌ها و شیرینی‌فروشی‌های تهران و دیگر شهرها پیدا می‌شود. سیمیت در اصل یک نان ترکی است که قدمت آن در ترکیه به قرن ۱۶ میلادی می‌رسد. نان سیمیت در بسیاری از کشورها تهیه می‌شود و به نانی بسیار معروف و محبوب بین اکثر مردم تبدیل شده است. در آمریکا آن را با نام بیگل ترکی می‌شناسند اما در کشورهای دیگر با همان نام نان سیمیت شناخته می‌شود. نان سیمیت را می‌توان به تنهایی یا همراه با پنیر، سبزیجات، یا میوه سرو کرد.

مواد لازم برای نان سیمیت

  • آرد نان: ۲٫۵ پیمانه
  • آرد سفید: ۲ قاشق غذاخوری
  • شیر گرم: ۱ پیمانه
  • مایه خمیر فوری: ۱ قاشق غذاخوری
  • روغن مایع: یک چهارم پیمانه
  • آب: ۱ پیمانه
  • شکر: ۲ قاشق غذاخوری
  • شیره انگور: ۳ قاشق غذاخوری
  • نمک: ۲ قاشق غذاخوری
  • کنجد: ۱ پیمانه

طرز تهیه نان سیمیت

۱.
برای شروع شیر گرم را با روغن مایع، شکر و مایه خمیر فوری مخلوط کنید. سپس در ظرف را بگذارید و ۱۰ دقیقه به آن زمان دهید تا مایه خمیر عمل بیاید.

۲.
به عمل آمدن مایه خمیر را می‌توانید از گرم شدن نسبی آن متوجه شوید. بعد از این که مایه خمیر شما به عمل آمد، آرد و نمک را کم کم به آن اضافه و مخلوط کنید تا جایی که خمیر به دست نچسبد. سپس خمیر را برای ۱۰ دقیقه ورز دهید.

۳.
بعد از ورز دادن خمیر، کف و دیواره‌های یک کاسه‌ی بزرگ را با استفاده از کمی روغن چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید. یک پارچه روی خمیر بکشید یا در ظرف را ببندید و اجازه دهید به مدت یک ساعت در جای گرم استراحت کند و مانند تصویر حجیم شود.

۴.
داخل تابه ۲ قاشق آرد سفید را تفت دهید تا کمی تغییر رنگ دهد و بوی خامی آن گرفته شود. سپس شعله را خاموش و شیره‌ی انگور و آب را به آن اضافه کنید. مخلوط را کمی هم بزنید و اجازه دهید خنک شود.

۵.
بعد از یک ساعت خمیر را از کاسه در بیاورید و کمی ورز دهید تا از پف آن کم شود. بعد آن را به ۶ چانه‌ی مساوی تقسیم کنید.

۶.
مانند تصویر هر چانه خمیر را روی تخته یا میز کار خود با دست به شکل لوله‌ای باریک درآورید و سپس آن را خم کنید و در هم بپیچید. دو سر خمیر را به هم بچسبانید تا شکل یک حلقه را بسازید.

۷.
حلقه‌ی خمیر را درون مخلوط شیره فرو ببرید تا کاملا به آن آغشته شود.

۸.
کنجدها را در یک بشقاب پهن بریزید. بعد از خارج کردن خمیر از شیره، آن را در ظرف کنجد بغلتانید تا کاملا با کنجد پوشیده شود. کف سینی فر را با یک لایه کاغذ روغنی بپوشانید و سیمیت را روی آن قرار دهید. در صورتی که فر شما گازی است دمای آن را روی ۱۸۰ درجه و در صورتی که فر برقی دارید، دمای آن را روی ۱۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید و ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به آن زمان دهید.

(1 رای)

محصولات پیشنهادی چیلی


نظر دادن

لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید
لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید