مشترک خبرنامه چیلی شوید

مصرف قهوه برای چه کسانی مضر است؟

مصرف قهوه برای چه کسانی مضر است؟

چاپ پست الکترونیکی

مقاله زیر توسط تیم تولید محتوای مجموعه چیلی تهیه و گردآوری شده است. استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع آن بلا مانع است.

مصرف قهوه برای برخی افراد مفید است و برای بدن فوایدی دارد که پیش از این راجع به آن مطالب زیادی را آورده ایم؛ اما همین ماده ی غذایی مفید به دلیل وجود کافئین ممکن است برای برخی افراد در برخی شرایط مضر باشد.

اگر هر یک از شرایط زیر را دارید بهتر است یا قید نوشیدن قهوه را بزنید و یا این که در مصرف آن احتیاط کرده و مقدارش را کاهش دهید:

اگر استرس دارید

به طور کلی از آنجایی که کافئین قهوه علائم استرس، دلهره، تنش و اضطراب را تشدید می کند، مصرف بیش از دو فنجان آن در روز توصیه نمی شود. اگر استرسی و مضطرب هستید، باید بیشتر مراقب باشید.

در زندگی ماشینی امروزی دوری از استرس امری جداناپذیر است و برای همه ما پیش آمده که در برخی از شرایط تحت استرس قرار بگیریم. در چنین شرایطی بدن برای ادامه فعالیت و دفاع از خود آدرنالین ترشح می‌کند. هر چه بیشتر تحت استرس باشید بدن به ترشح بیشتر آدرنالین روی می‌آورد و در این زمان است که تمایل شما به خوردن مواد قندی و نشاسته‌ای هم بیشتر می‌شود. از این رو توصیه می‌شود که در چنین شرایطی علاوه بر اینکه حواستان به میزان کالری‌هایی که دریافت می‌کنید باشد، استرس خود را هم با کمک تکنیک‌های آرامش‌بخش کاهش دهید.

در ضمن اگر جزو کسانی هستید که بسیار تحت استرس قرار می‌گیرید پیشنهاد می‌شود از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین مثل کولاها، شکلات و چای، قهوه و داروهای حاوی این ماده، اجتناب کنید چراکه می‌تواند استرس را تشدید کند و هم منجر به بروز سردرد نیز شود. 

اگر کم‌خون هستید

در ضمن بد نیست بدانید کافئین، این ماده محرک، حتی می‌تواند جذب آهن دریافتی را کاهش داده و منجر به ایجاد کم‌خونی ناشی از فقر آهن نیز شود.

اگر باردار هستید

نتایج برخی تحقیقات نشان داده است کافئین قهوه در زنان باردار موجب رشد ناقص جنین، سقط یا زایمان زودرس می شود.

اگر در دوران شیردهی به سر می برید

به طور کلی از آنجایی که کافئین قهوه علائم استرس، دلهره، تنش و اضطراب را تشدید می کند، مصرف بیش از دو فنجان آن در روز توصیه نمی شود

کافئین قهوه می تواند از طریق شیر مادر به شیرخوار منتقل شود و نوشیدن بیش از یک فنجان آن موجب بروز بی خوابی، تحریک پذیری، امتناع از شیر خوردن و عصبی شدن شیرخوار شود.

از طرفی چون کبد نوزاد به اندازه کافی رشد نیافته و آنزیم های خاص را ندارد، کافئین مدت زیادتری برای تجزیه شدن در بدن نوزاد می ماند و عوارض بیشتری را به جا می گذارد. 

اگر تپش قلب دارید

همچنین کسانی که مبتلا به پرفشاری خون و تپش قلب هستند هم باید در مصرف کافئین احتیاط کنند. زیرا مصرف قهوه شرایطشان را سخت تر می کند.

در نهایت این که

* افرادی که در معرض پوکی استخوان قرار دارند 

* و زنانی که در سینه خود غده فیبروکیستیک دارند نباید زیاد قهوه بنوشند. 

* قهوه به دلیل کافئین، اثر داروهای ضد درد را افزایش می دهد و این ممکن است ایجاد مشکل نماید.

در این گونه موارد می توانید از انواعی که عبارت بدون کافئین روی بسته بندی آن قید شده است استفاده نمایید تا حاوی اندکی کافئین باشد. بر اساس تحقیقات، کافئین موجود در یک فنجان قهوه بدون کافئین، پنج تا ده برابر کمتر از قهوه معمولی است.

مضررات قهوه:

1- فشار خون: قهوه فشار خون را بالا مي برد. حتي اگر اين افزايش خيلي جزئي هم باشد، كساني كه دچار پرفشاري خون هستند در برابر اين تاثير قهوه آسيب پذيرترند.
2- پوكي استخوان:‌ مصرف كنندگان بالاي قهوه ممكن است دچار افزايش دفع كلسيم از ادرار شده و در معرض خطر پوكي استخوان قرار گيرند. اين مشكل به خصوص در مورد كساني كه به اندازه كافي كلسيم دريافت نمي كنند اهميت بيشتري پيدا مي كند.
3- خواب نامطلوب: افراط در مصرف كافئين ممكن است تا حد چشمگيري سيستم عصبي مركزي را تحريك كند. همچنين مقدار بالاي كافئين تاثيرات منفي در به خواب رفتن و كيفيت خواب دارد. هر فردي بايد متناسب با شرايط خواب خود ساعت نوشيدن قهوه را تنظيم كند اما به طور كلي توصيه مي شود4تا 6 ساعت قبل از به رختخواب رفتن قهوه نوشيده نشود.
4- بارداري: گرچه هنوز دلايل روشني در رابطه با آسيب قهوه به جنين تاييد نشده است اما توصيه مي شود درمدت بارداري نوشيدن قهوه به 1 تا 2 فنجان در روز كاهش يابد. همچنين خانم هايي كه سقط هاي مكرر داشته و يا براي بارداري مشكلاتي دارند بايد قهوه را به طور كامل كنار بگذارند.
5- كاهش جذب آهن:‌ نوشيدن قهوه به همراه غذا به خاطر وجود تانين، جذب آهن را كم مي كند. افراد مبتلا به كم خوني بايد قهوه را مانند چاي يك ساعت قبل يا دو ساعت بعد از غذا بنوشند

 

(1 رای)


نظر دادن

لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید
لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید