مشترک خبرنامه چیلی شوید

عوارض جانبی مصرف بیش از حد زنجبیل

عوارض جانبی مصرف بیش از حد زنجبیل

چاپ پست الکترونیکی

مقاله زیر توسط تیم تولید محتوای مجموعه چیلی تهیه و گردآوری شده است. استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع آن بلا مانع است .

زنجبیل یکی از سالم ترین (و خوشمزه ترین) ادویه های کره زمین است. این ماده حاوی مواد مغذی و ترکیبات فعال زیستی است که فواید بسیاری برای بدن و مغز شما دارند. 

زنجبیل (Zingiber officinale) یک گیاه بسیار محبوب است که قرن ها برای درمان بسیاری از بیماری های شایع مورد استفاده قرار می گرفت. با این حال ، این گیاه دارویی دارای عوارض جانبی نیز است. ممکن است با برخی داروها و مکمل ها تداخل داشته باشد.

مصرف بیش از حد زنجبیل ممکن است باعث اسهال و مشکلات قلبی شود و خطر سقط جنین را افزایش دهد. این گیاه ممکن است فشار خون را بیش از حد کاهش دهد.

اگرچه عوارض جانبی زنجبیل به دلیل مصرف بیش از حد آن رخ می دهد ، اما آگاهی از آنها مهم است.

عوارض جانبی زنجبیل

• ممکن است باعث سوزش معده شود

زنجبیل اگر در دوزهای بالاتر (بیش از 4 گرم در روز) مصرف شود ، ممکن است باعث سوزش خفیف معده شود. طبق شواهد ، سایر عوارض جانبی احتمالی شامل ناراحتی معده و آروغ زدن است.

 

در صورت استفاده از زنجبیل به عنوان یک روش درمانی جایگزین و سوزش معده به عنوان یک عارضه جانبی ، ممکن است بخواهید زنجبیل را به شکل کپسول امتحان کنید. این ممکن است منجر به عوارض جانبی نشود.

اغلب اوقات ، مصرف بیش از 5 گرم زنجبیل در روز می تواند منجر به این عوارض جانبی از جمله سوزش معده شود.

  

 ممکن است باعث خونریزی شود

زنجبیل ممکن است مشکلات خونریزی را تشدید کند. این امر نه تنها در مورد گیاه ، بلکه همچنین در مورد هر ماده ای که در گیاه وجود دارد نیز صدق می کند.

برخی از متخصصان معتقدند که زنجبیل به دلیل خاصیت ضد پلاکت (رقیق کننده خون) می تواند باعث خونریزی شود. برخی معتقدند که زنجبیل می تواند خطر خونریزی را در صورت مصرف همراه با گیاهان دیگر مانند میخک ، سیر ، جینسینگ و شبدر قرمز بیشتر افزایش دهد. با این حال ، تحقیقات بیشتر در این زمینه لازم است.

 

 ممکن است منجر به اسهال شود

در صورت مصرف زیاد، زنجبیل می تواند باعث اسهال شود. مواد فعال موجود در زنجبیل ، سرعت عبور غذا از روده را تسریع می کند و ممکن است باعث اسهال شود. در حالی که این امر در مطالعات حیوانی تأیید شده است ، اما مطالعات بیشتر بر روی انسان نیاز است.

 

اسهال می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مدفوع خیلی سریع از طریق دستگاه گوارش حرکت کند. تحرک غیر طبیعی دستگاه گوارش و ترشح بیش از حد مایعات در دستگاه گوارش باعث اسهال می شود.

 

 زنجبیل و ناراحتی معده

در این زمینه تحقیقات کمتری انجام می شود. زنجبیل ترشح صفرا را تحریک می کند ، که به هضم غذا کمک می کند. اما اگر معده شما خالی باشد ، این ممکن است منجر به تحریک بیش از حد معده ، ناراحتی معده  و دستگاه گوارش شود.

 

تصور بر این است که گینجرول موجود در زنجبیل (که شبیه کپسایسین است ، ماده موثره بسیاری از ادویه ها و فلفل های چیلی) باعث تحریک معده شده و باعث تولید اسید بیشتر می شود. این ممکن است احساس ناآرامی در شما ایجاد کند.

 

با این حال ، برخی شواهد نشان می دهد که زنجبیل در واقع می تواند به درمان ناراحتی معده کمک کند. از این رو ، برای درک اینکه چگونه زنجبیل ممکن است باعث ناراحتی معده شود ، مطالعات بیشتری لازم است.

 

 ممکن است در دوران بارداری ایمن نباشد

اگرچه مصرف زنجبیل در دوران بارداری می تواند حالت تهوع در زنان باردار را کاهش دهد ، اما توجه به عوارض گیاه نیز مهم است. به گفته برخی از متخصصان ، مصرف زنجبیل می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. اگر مقدار مصرف زیر 1500 میلی گرم در روز باشد خطرناک نخواهد بود. هر چیزی فراتر از این می تواند برای زنان باردار ناامن باشد.

 

مصرف مکمل های زنجبیل در مقادیر زیاد نیز می تواند باعث سقط جنین و سایر عوارض شود. اگرچه زنجبیل در صورت استفاده به مقدار کافی در غذا بی خطر است ، اما می تواند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند. مصرف بیش از حد زنجبیل در دوران بارداری نیز ممکن است منجر به ریفلاکس اسید و سوزش معده شود.

 

زنجبیل می تواند با کاهش تجمع پلاکت ها خطر خونریزی را افزایش دهد. از این رو ، مادرانی که مقدار قابل توجهی از خون را در هنگام زایمان از دست داده اند ، باید در روزهای اولیه پس از زایمان از مصرف زنجبیل خودداری کنند.

 

  ممکن است باعث گاز و نفخ شود

چای زنجبیل ممکن است عوارض جانبی خاص گوارشی خفیف ایجاد کند. این غالباً سیستم گوارش فوقانی را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد گاز و نفخ می شود. جایگزینی زنجبیل با مکمل ها می تواند یک راه حل برای این مسئله باشد. اما مطمئن شوید که قبل از استفاده از آنها با پزشک خود صحبت کرده اید.

 

 ممکن است میزان قند خون زیاد شود

معمولاً زنجبیل با کاهش سطح قند خون به درمان دیابت کمک می کند. با این حال ، مصرف آن به همراه داروی دیابت ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. زنجبیل ممکن است اثرات دارو را افزایش داده و باعث افت قند خون یا کاهش بیش از حد قند خون شود.

 

 ممکن است باعث آلرژی دهانی شود

به این سندرم آلرژی دهان نیز گفته می شود. آلرژی های خاصی هنگام مصرف برخی از غذاها رخ می دهد. این علائم به طور کلی مخصوص گوش ، پوست و دهان است. هنگامی که دهان شروع به خارش می کند ، یکی از این آلرژی ها اتفاق می افتد.

آلرژی دهان ممکن است منجر به طعم نامطبوع شود. اگرچه استفاده از مکمل زنجبیل ممکن است کمک کند ، اما همیشه اینطور نیست. سایر آلرژی های مرتبط شامل گزگز و تورم دهان است. با این حال ، تحقیقات محدودی در این زمینه در دسترس است و ما نیاز به مطالعات بیشتری داریم تا بفهمیم چرا زنجبیل ممکن است باعث این آلرژی ها شود.

 

 ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود

طبق یک مطالعه ایرانی ، رایج ترین واکنش آلرژیک به زنجبیل ، بثورات پوستی است. سایر حساسیت ها به زنجبیل شامل خارش چشم ، قرمزی پوست و التهابات پوستی است.

 

اینها عوارض اصلی زنجبیل هستند. اما برخی دیگر از سوء اثرات زنجبیل وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

 

 

(0 رای‌ها)


نظر دادن

لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید
لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید