مشترک خبرنامه چیلی شوید

عوارض مصرف نوشابه های گازدار

عوارض مصرف نوشابه های گازدار

چاپ پست الکترونیکی

مقاله زیر توسط تیم تولید محتوای مجموعه چیلی تهیه و گردآوری شده است. استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع آن بلا مانع است .

بدن انسان به آب نیاز فراوانی دارد و حدود دو سوم بدن را مایعات شامل می شود. اما این مایع حیاتی را چگونه به بدن برسانیم. آیا مصرف زیاد آب توصیه می شود و خوردن مایعاتی مانند شیر می تواند جایگزین مناسبی باشد.

بررسی عوارض مصرف نوشابه های گازدار

نظر متخصصان تغذیه درباره این آب‌ معدنی‌ های جدید چیست؟ اگر پاسخ این سوال را نمی ‌دانید، با این مطلب، همراه شوید.

همه ما بارها شنیده ‌ایم که مصرف روزانه ۸ لیوان آب برای بدن لازم و ضروری است، اما دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص صنایع غذایی، می‌ گوید : “لزومی ندارد که روزی ۸ لیوان آب بنوشیم.به جای آن، می‌ توانیم این ۸ تا ۱۰ لیوان مورد نیاز را از سایر نوشیدنی ‌ها و حتی غذاها هم به دست آوریم.”

می ‌پرسید چطور؟ جواب ‌تان این است: همین گوشتی که ما می ‌خوریم، حاوی ۷۰ تا ۷۵ درصد آب است و کربوهیدرات‌ هایی که ما اصلا فکرش را هم نمی‌ کنیم، می ‌توانند در بدن ما مقداری آب تولید کنند.بنابراین می ‌توانیم نیاز بدن ‌مان به آب را از طریق نوشیدن آب، چای، انواع نوشیدنی ‌ها، میوه و غذاهای آبدار برطرف کنیم.

بدترین نوشیدنی های گازدار

آب گازدار اگر گاز کربنیک یا همان سودا را با فشار زیاد در آب حل کنند، آب گازدار تولید می‌ شود.هنگامی که درب بطری های این آب ها را باز می ‌کنید، مانند نوشابه ‌های گازدار، ابتدا گاز آن با فشار از بطری خارج می ‌شود.

دکتر دباغ مقدم درباره علت یا هدف تولید این ‌گونه آب ها می گویند: “یکی از بحث هایی که در صنایع غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است، در نظر گرفتن ذایقه مصرف کنندگان و رعایت اصل تنوع در تولید است؛ مثلا چرا هیچ ‌کس نمی ‌پرسد به چه علت بیش از صدها نوع بیسکوییت در بازار وجود دارد؟ چون مسلما همه می ‌دانند که انواع مختلف بیسکوییت برای ذایقه‌ های متفاوت طراحی شده است.تولید آب ‌های گازدار یا طعم دار هم همین گونه است.اصولاً آب، ماده بدون طعم و بویی است و تولید کنندگان برای این که به سلیقه مصرف کننده احترام بگذارند و کششی به سمت این نوشیدنی بی مزه و البته ضروری برای بدن به وجود بیاورند، اقدام به تولید این محصولات کرده‌اند.”

آشنایی با عوارض مصرف نوشیدنی های گازدار

البته برخی از تولیدکنندگان، هدف خودشان از این کار را فروش بیشتر محصول و جلب توجه بچه ها و حتی بزرگ ‌ترها به مصرف آب دانسته اند و عنوان کرده‌ اند که شاید بتوانند با تولید آب گازدار یا طعم‌ دار، به والدین در نوشاندن آب به فرزندان‌شان کمک کنند.آن ها می گویند که گرایش به سمت نوشیدنی های مضری مثل نوشابه‌ های گازدار یا آب ‌میوه‌ های شیرین در جامعه ما بسیار زیاد است و همین موضوع (حفظ سلامت عمومی جامعه) باعث تولید یا واردات آب‌های گازدار و طعم ‌دار شده است.مضرات آب گازدار دکتر دباغ مقدم تفاوتی بین آب گازدار و طعم‌ دار با آب‌ های معمولی قائل نیست و می‌ گوید: “در دنیا فقط دو نوع نوشیدنی وجود دارد که رفع عطش می‌ کنند. یکی آب و دیگری شیر.”

بهترین نوشیدنی ها کدامند؟

 او نوشیدن چای و قهوه را به خاطر مدر (ادرارآور) بودن ‌شان برای رفع عطش چندان مناسب نمی داند و می ‌افزاید: “آب گازدار یا طعم‌دار نیز می ‌تواند همان فوایدی را داشته باشد که آب‌ های معمولی دارند.فقط به خاطر وجود گاز در این محصولات، خوردن ‌شان به کسانی که مشکلات گوارشی، زخم و ورم معده و سوزش سر دل دارند، توصیه نمی ‌شود.این ‌گونه افراد نه تنها آب گازدار، بلکه هیچ نوع نوشیدنی گازدار دیگری را نباید مصرف کنند.”

در ضمن، برخی از دندانپزشکان، مصرف آب های گازدار را منع می ‌کنند. آن ها اعتقاد دارند که اسیدی بودن این نوع نوشیدنی ها، باعث پوسیدگی دندان ‌ها می ‌شود.بچه ‌ها، آب طعم‌ دار نخورند آب‌ های طعم‌ دار، شیرین نیستند و رنگ خاصی هم ندارند.به این آب ها فقط کمی اسانس طعم‌‌ دهنده ی مجاز خوراکی می‌‌ زنند تا آب از آن مزه یکنواخت اش در بیاید؛ طعم‌ دهنده‌ هایی مانند گیلاس، سیب، هلو، طالبی و لیمو.

دکتر دباغ‌ مقدم، مصرف این نوشیدنی ها را به بچه ها توصیه نمی ‌کند و می ‌گوید: “هر چند که مصرف آب‌ های گاز یا طعم ‌دار ضرری برای کسی ندارد، اما این موضوع در مورد بچه‌ ها مخصوصا بچه های زیر ۵ سال کمی متفاوت است.بهتر است در تغذیه این گروه سنی، از مواد مصنوعی و شیمیایی استفاده نشود، حتی اگر این مواد، خوراکی و مجاز باشند.دلیل این حرف هم این است که دستگاه گوارش، کلیه و کبد در سنین خردسالی کامل می شوند و بهتر است هیچ ماده مصنوعی در این دوران، وارد بدن کودکان نشود.”

مصرف نوشیدنی های گازدار

همراه غذا آب نخورید! خیلی ‌ها عادت دارند با هر لقمه از غذای‌ شان، کمی آب، نوشابه یا دوغ بنوشند.اما دکتر دباغ‌ مقدم این کار را عادت خوبی نمی داند و می گوید: “از نظر روانکاوی، نمی توان غذا را خشک خشک خورد و بلعید.ترشح بزاق هم به خاطر سهولت در بلعیدن لقمه های غذا است و گاهی هم این ترشحات به اندازه لازم نیستند و ما مجبور می شویم تا با کمک نوشیدن اندکی آب، غذای‌ مان را فرو ببریم.اما این که ما به دلیل یک عادت اشتباه مدام هنگام خوردن غذا آب بنوشیم، اصلاً کار درستی نیست.

دلیل توصیه به عدم مصرف نوشیدنی های گازدار

این عادت غلط باعث رقیق شدن شیره های گوارشی و در نتیجه ایجاد سوءهاضمه در فرد می ‌شود.” او یک توصیه هم به آن هایی که نمی‌ خواهند دچار اضافه وزن شوند و از طرفی هم نمی ‌توانند جلوی پرخوری شان را بگیرند، دارد: “اگر می خواهید کمتر غذا بخورید یا قصد لاغر شدن دارید، کمی قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید تا مقداری از حجم معده ‌تان پُر شود.این ‌طوری دیگر دست به پُرخوری نمی ‌زنید.فقط حواس ‌تان باشد آبی که می نوشید زیاد سرد نباشد، زیرا محیط داخلی معده گرم است و اگر شما آب خیلی سرد بنوشید، عضلات معده تان دچار اسپاسم می ‌شوند و شما را به دردسر می اندازند.”

بعضی افراد می گویند به جای نوشابه گازدار، آب گازدار بنوشید! کم نیستند افرادی که روزی دو تا سه لیوان نوشابه گازدار می خورند.تولید و عرضه آب‌ های گازدار شاید بهترین وسیله برای این افراد باشد تا به جای مصرف نوشابه و ابتلا به پوکی استخوان زودرس، آب گازدار بنوشند.البته افراط در هر کاری ممکن است عارضه داشته باشد و طبیعتا مصرف افراطی آب گازدار هم می‌ تواند به مرور زمان مشکلاتی برای ‌تان به وجود آورد، اما جایگزین کردن آب گازدار به جای نوشابه گازدار یک عادت تغذیه ‌ای مناسب است و اگر بعدها بتوانید آب معمولی یا دوغ کم چرب را جایگزین آب گازدار کنید، چه بهتر.دکتر آراسب دباغ‌ مقدم می ‌گوید : “مصرف افراطی آب‌ معدنی‌ های طعم‌ دار و گازدار ممکن است با عوارضی همراه باشد.”

فواید نوشیدنی های فراسودمند چیست؟

پیش از توضیح درباره فواید این نوشیدنی ها لازم است اندکی درباره آنها بدانیم. این نوشیدنی ها که به اصطلاح functional نامیده می شوند، نوشیدنی هایی هستند که به غیر از عملکرد های عادی که برای انسان انجام می دهند برای آنها فواید دیگری هم گفته اند.

به عبارتی وظیفه غذا از بین بردن گرسنگی به همراه سلامتی و عدم آسیب به اعضای بدن است برای مثال این نوشیدنی ها برخی عملکردها مانند ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری ها و… را نیز دارا هستند. این نوشیدنی ها فایده در مورد یک موضوع مشخص دارند. بعضی ضد دیابت هستند، بعضی ضد سرطان و بعضی تحریک کننده احساسات افراد هستند. یعنی می توانند به آنان آرامش داده و یا حالت افسردگی آنان را از بین ببرند.

نکته حایز اهمیت این است که تمامی این نوشیدنی های فراسودمند ریشه در طب سنتی دارند که بیشتر از طب سنتی چین و ایران بهره می برند.

(0 رای‌ها)


نظر دادن

لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید
لطفا کلمه مورد نظر را وارد و سپس Enter را بزنید