سلامتی و بهداشت

تعداد وعده غذایی مناسب در طول روز

تعداد وعده تیتر

تغذیه که ارتباط مستقیمی با تناسب اندام دارد یکی از موضوعات داغ بشر است، چرا که هر کسی دلش می خواهد تا از تناسب اندام نسبتا خوبی برخوردار باشد، پس ناخودآگاه موضوع تغذیه و تعداد وعده غذایی اهمیت پیدا می کند.

شاید شما هم در رابطه با تعداد میان وعده هایی که در طول روز باید مصرف کنید کمی گیج شده باشید و واقعا ندانید، در این خصوص بسیاری از کارشناسان معتقدند، خوردن وعده صبحانه موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود و اگر در طول روز سعی کنید بین ۵ تا ۶ میان وعده کوچک و سبک میل کنید جلوی کاهش میزان سوخت و ساز در بدن گرفته می شود!

اما مطالعات علمی ادعایی کمی متفاوت تر با گفته کارشناسان دارند و ادعا می کنند شاید وعده های غذایی مکرر و کوچک موجب کاهش وزن نشود!

بنابراین شاهد یک سری اختلاف نظر هستیم که در این مقاله چیلی سعی کردیم به بررسی تعداد وعده های غذایی در طول روز و همینطور ارتباط بین وعده های غذایی مکرر و کوچک با سلامت عمومی بدن بپردازیم تا به یک پاسخ منطقی و علمی برسیم.

ارتباط اندازه وعده غذایی با سوخت و ساز بدن

ابتدا باید بدانید که منظور از میزان متابولیسم همان میزان سوختن کالری در یک دوره زمانی معین است. از گذشته های دور این تصورات وجود داشته که خوردن وعده های غذایی کوچک و پشت هم موجب افزایش میزان سوخت و ساز بدن می شود، حال خواهیم دید که این ادعا افسانه است یا حقیقت؟!

درست است که هضم غذا کمی سوخت و ساز بدن رو افزایش می دهد و این پدیده بعنوان اثر گرمایی غذا شناخته می شود؛ با این وجود کل مواد غذایی مصرف شده است، که مقدار انرژی مصرف شده در طول هضم را تعیین می کند.

بعنوان مثال خوردن سه وعده غذایی که شامل ۸۰۰ کالری است با ۶ وعده غذایی که شامل ۴۰۰ کالری به معنای واقعی تفاوت چندانی ندارد.

در این زمینه مطالعات چندگانه ای صورت گرفته که تعداد وعده غذایی های کوچکتر را با وعده غذایی های کمی بزرگتر مقایسه کرده و نتایج بدست آمده نشان می دهد اندازه غذاها تاثیر چندانی در میزان سوخت و ساز و از بین رفتن چربی های بدن ندارد.

چیلی خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

«راه هایی برای کنترل قند خون»

آیا تعداد وعده های غذایی بیشتر موجب تعادل سطوح قند خون و کاهش میل به خوردن، می شود؟

یک استدلال مهم وجود دارد که نشان می دهد اکثر مردم باید غذا میل کنند تا سطوح قند خون بدنشان به نقطه تعادل برسد.

تصور می شود خوردن وعده های غذایی بزرگ موجب افزایش سریع و کاهش قند خون می شه و در مقابل خوردن وعده های غذایی کوچک اما مکرر سبب ثابت ماندن قند خون در طول روز می شود.

با این وجود این گفته ها پایه و اساس علمی ندارد، و تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که کمتر وعده های بزرگ غذایی میل می کنند به طور میانگین سطح گلوکوز خونشان پایین تر از سایرین است.

وعده غذایی و کاهش قند خون

بنابراین برای کاهش قند خون، که اگر بالا باشد می تواند انواع مشکلات را به وجود بیاورد، توصیه می شود تعداد وعده های غذایی کمتری میل کنید، زیرا در اینصورت از میزان گرسنگی کم شده و به نحوی پروسه سیری در شما بهبود پیدا می کند.

وقتی نوبت به کنترل قند خون می رسد دانشمندان اعتقاد خاصی به وعده صبحانه دارند و اذعان دارند این وعده می تواند نقش کلیدی را ایفا کند. مطالعات نشان داده خوردن یک حجم بزرگ غذا در ابتدای صبح خصوصا صبح خیلی زود، می تواند میانگین سطح قند خون را در کل روز کاهش دهد.

صبحانه بخوریم یا نخوریم؟

آیا صبحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز است؟

عقل و خرد می گوید صبحانه یک وعده غذایی ضروری است که موجب شروع کار بدن شده و با افزایش میزان سوخت و ساز بدن حتی کمک به کاهش وزن هم می کند. بعلاوه مشاهدات عینی نشان داده افرادی که از خوردن صبحانه سر باز می زنند در زمره افراد چاق هستند و بدنشان تمایل بیشتری به اضافه وزن دارد.

با این تفاسیر بین صبحانه خوردن و چاق نشدن و یا نخوردن ارتباط برابر و مستقیمی وجود ندارد و اطلاعات کاملی وجود ندارد که صبحانه خوردن کمک به کاهش وزن می کند، تنها چیزی که وجود دارد این است که صبحانه خوردن خطر چاق شدن را کمتر می کند!

شاید به لحاظ علمی ارتباط بین صبحانه نخوردن و چاق شدن و یا صبحانه خوردن و لاغر ماندن ثابت نشده باشد اما آن چیزی که مسلم است، این که اگر در ابتدای صبح پس از بیدار شدن یک صبحانه سالم صرف کنید روزتان را با انرژی بهتری شروع کرده اید و در ادامه روز از عادت های سالم غذایی پیروی بیشتری خواهید داشت.

چیلی خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

«مراقبت های پس از کشیدن دندان»

وعده غذایی صبحانه

با این وجود خوردن صبحانه ممکن است برخی از جنبه های سلامتی بیشتری را به همراه داشته باشد، بعنوان مثال به نظر می رسد کنترل قند خون بدن در ابتدای صبح بسیار راحت تر از سایر زمان ها در طی روز می باشد.

بنابراین حتی اگر شما در ابتدای صبح یک وعده پر کالری هم میل کنید، در ادامه روز موجب کاهش قند خون می شود تا اینکه شما بخواهید یک وعده پر کالری به وقت شام میل کنید.

افراد مبتلا به دیابت دو

در همین رابطه یک مطالعه نشان داد اگر افراد مبتلا به دیابت نوع دو، تا وعده نهار گرسنه بمانند و چیزی میل نکنند در مقابل میزان قند خون آنها بعد از نهار و وعده شام بسیار بیشتر خواهد شد و بالا می رود.

توصیه: افراد مبتلا به دیابت و کسانیکه نگران میزان قند خونشان هستند بایستی که ابتدای صبح یک صبحانه سالم میل کنند.

در نهایت همه چیز بر می گردد به صدای بدن شما یعنی اگر ابتدای صبح میل به خوردن صبحانه ندارید لازم نیست که حتما میل کنید، فقط حواستان باشد در ادامه روز از مواد غذایی سالم بهره مند شوید.

صرف نظر از خوردن از یک تا یک زمان

این روزها روزه داری متناوب تو بحث تغذیه بسیار محبوب شده است، به این معنی که شما از وعده صبحانه و نهار می گذرید و فقط شام میل می کنید. البته روزه داری متناوب در انواع مختلف وجود دارد که بسته به نوع سلامت عمومی بدنتان می توانید انتخاب داشته باشید.

شاید برخی ها ادعا کنند روش روزه داری متناوب بدن رو در حالت گرسنگی قرار می دهد و موجب می شود تا توده های عضلانی با ارزش از بین برند در حالیکه این چنین نیست!

مطالعات می گوید روزه داری در کوتاه مدت در ابتدا موجب افزایش میزان متابولیسم می شود که با ادامه این روند به مدت طولانی افزایش متابولیسم کمتر خواهد شد.

در این زمینه تحقیقاتی بر روی انسان و حیوان صورت گرفته که همگی نشان می دهد روزه داری متناوب دارای مزایای سلامتی از جمله بهبود حساسیت به  انسولین، کاهش گلوکوز خون و کاهش انسولین می باشد.

یکی از مزایای مهم دیگر روزه داری متناوب این است که پاکسازی مواد زائد از داخل سلول ها بسیار سریعتر و کاملتر صورت می گیرد، می دانیم که وجود مواد زائد داخل سلول ها موجب بروز بیماری و همینطور پیری می شود.

بهترین زمان مصرف وعده غذایی – کلام آخر

با توجه به مسائل مطرح شده باید بدانید که غذا خوردن بیشتر، مزایای سلامتی بیشتری را به همراه ندارد و ابدا موجب افزایش میزان کالری سوزی نشده و کمکی هم به کاهش وزن نمی کند.

زیادی خوردن در وعده های مکرر موجب بهبود کنترل قند خون نمی شود، و در مقابل اگر غذا کمتر بخورید بدن سالم تری خواهید داشت.

با توجه به تحقیقات علمی به نظر می رسد خوردن وعده های غذایی کوچک اما زیاد فقط در حد یک افسانه است نه بیشتر!

بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا شما رو با یک ایده جدید در رابطه با زمان غذا خوردن آشنا کنیم:

هر وقت که گرسنه هستی؛ غذا بخور

هر وقت که سیری؛ غذا نخور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *