سلامتی و بهداشت

خواص سنگ ها بر سلامت انسان – سنگ درمانی

سنگ درمانی تیتر

صبحت و مطلب در مورد سنگ درمانی بسیار زیاد و متفاوت و یا حتی متناقض است، با این حال در این مقاله از چیلی سعی بر توضیح اجمالی و بی طرفانه از این علم شده است. امید است برای مخاطبان عزیز وبسایت چیلی مفید واقع شود. با ما همراه باشید:

 

سنگ درمانی 2

تاریخچه سنگ درمانی

سنگ درمانی علمی جدید نبوده و از زمان باستان تا کنون در زندگی بشر کاربرد داشته است. در ایران، هند، چین و روم باستان نیز طبیبان از خواص درمانی سنگها مطلع بودند.

در ایران می توان از ابن سینا یاد کرد که از خواص سنگ های قیمتی برای درمان کردن استفاده می کرد. پر ارزش ترین و مهمترین کتب گوهرشناسی ایران، کتاب الجماهر في الجواهر تالیف ابوریحان بیرونی و رساله تنسوخ نامه ایلخانی تالیف خواجه نصیر الدین طوسی می باشد.

ارسطو فیلسوف مشهور یونانی درباره این موضوع صحبت کرده است. برخی از تمدن های باستانی نیز اعتقاداتی در مورد خواص ماورائی سنگها داشتند و از آنها در طی نبرد، سفر و حتی مرگ استفاده می کردند.

مصریها از لاجورد برای گذر به زندگی پس از مرگ استفاده می کردند و چینی ها از یشم. در کتابی معروف مثل “فیزیکا” که در قرون وسطی (قرن دوازدهم میلادی) درباره خواص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی پرداخته است.

چارسلوس، مشهورترین پزشک اروپا در قرون وسطی بود که به تاثیر کانی های معدنی مختلف و خواص درمانی آنها پرداخت. وی پس از کسب تجربه در این علم دریافت که از گوهر سنگ های ساییده و یا خردشده در بهبود بیماری ها می توان استفاده نمود.

 

ورود گوهر درمانی در علم نوین

صدها سال قبل اهل فن از فوائد سنگها و جواهرات مطلع بودند و دریافته بودند که این سنگها دارای خواص مغناطیسی و درمانی هستند، و حال در عصر حاضر با تکنولوژی پیشرفته ای که بشر بدست آورده، از نور و اشعه در علم و صنعت و طب استفاده می شود.

امروزه در پاره ای از کشورها دوره هایی خصوصی تحت عنوان گوهر درمانی (Gem Therapy) انجام میگردد. با اینحال این علم هنوز جای بحث و تحقیق بسیار دارد. در دانشگاه ها و مجامع علمی ، به صورت انفرادی مقاله هایی منتشر شده که البته نتایج آنها نیز دارای اما و اگر است .

 

خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

نفوذ خرافات در بحث سنگ درمانی

متاسفانه امروزه در کشور عزیزمان شاهد هستیم تعبیرها و تفاسیر مختلفی در مورد خواص شگفت انگیز و درمانی سنگ ها و گوهرها وجود دارد. عده ای با راه انداختن کسب و کار ادعای شناخت خواص درمانی سنگ ها را دارند. در مقابل عده ای از سوی دیگر بام به پایین افتاده اند و از بیخ و بن منکر این موضوع می شوند.

اگر گوهر ها بطور اصولی و منطبق بر موازین خاص فیزیکی و شیمیایی و به دور از خرافات و یا شیادی به کار گرفته شوند می توانند به کمک علوم پزشکی و بهداشتی آمده و در مداوای پزشکی مؤثر واقع شوند.

دقت کنید که کریستال درمانی (Crystal healing) و ماساژ با سنگ داغ (Stone massage) تفاوت های ماهوی و اساسی با علم Gem therapy دارند و هیچ گونه ارتباطی بین موارد ذکر شده وجود ندارد.

 

اثر تلقین در شفا با بلورها (crystal healing)

در ادامه خواهیم گفت که شفا با بلورها با مبحث سنگ درمانی متفاوت است ولی بهتر است اول از قدرت ذهن و تاثیر اعتقاد و تلقین در مبحث crystal healing بگوییم.

هرچند برخی اصرار دارند اثر تلقین رو در سنگ درمانی نادیده بگیرند ولی یک تحقیق جالب در سال 2001 ، فرانسوی ها و و همکارانشان در کالج گلد اسمیتس لندن، مقاله ای رو در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی انگلیس در گلاسگو درباره بهبود با کریستال ها ارائه کردند که در وبسایت Livescience نیز منتشر شد.

سنگ درمانی 1

در این مطالعه از 80 نفر داوطلب خواسته شد بلورهای کوارتز را در دستان خود گرفته و با آن مراقبه کنند. و سپس تاثیرات حسی را ذکر کنند. همچنین به نصف افراد از قبل گفته بودند که در طی این آزمایش تاثیر احساس گرما یا سوزن مانند به بدن را بعد از مراقبه ذکر کنند.

نکته جالب این بود که نصف بلورها بدل (مثل شیشه) بود و کوارتز نبودند و درواقع دارو نما بودند که به صورت تصادفی هر دو گروه  پخش شده بود.

بعد از اینکه به مراقبه پرداختند نتایجی که محققان دریافتند جالب بود. در نتایج برخی نوشته بودند که احساس گرما و برخی هم حالت سوزن مانند به بدن رو حس می کردند بخصوص اونهایی که از قبل بهشون گفته شده بود، میزان تاثیر بیشتری رو ذکر کردند.

محققان با مقایسه نتایج دیدند که گزارش تاثیر دریافتی کسانی که بلور کوارتز واقعی گرفته بودند، تفاوتی با گروهی که شبهه بلور کوارتز گرفتند وجود ندارد.

 

گوهر درمانی چیست؟

تعداد زیادی از افراد از هر دو گروه حس گرم شدن با بدل و شبهه بلور کوارتز رو داشتند. در پرسشنامه قبل از مراقبه کسانی که به قدرت شفای بلورها اعتقاد داشتند پرسیده شده بود. جالب اینکه آنهایی که به قدرت خواص سنگها داشتند دو برابر بیشتر حس میکردند! که این برای کوارتز بدلی هم همینطور بود.

آنها در گزارش نتایج آوردند که استفاده از سنگها بدین طریق درمان اولیه نمی تواند باشد (در کنار درمان اصلی باید انجام بشود) و اگر هم حس موقتی بهتری به شما دست داد دلیل به بهبود نیست. افراد باید به دکتر مراجعه کنند.

 

سنگ درمانی 3

دو باور متضاد درباره خواص سنگ های قیمتی

دو گروه در این باره وجود دارد:

گروه اول کسانی که منکر خواص سنگ های قیمتی هستند. جواب دادن به این دوستان بسیار ساده تر از قانع نمودن افراد گروه اول می باشد. مبحث بسیار ساده است: «ماده و انرژی».  چنانچه دوستان منکر قوانین فیزیک باشند حرفی نیست اما چنانچه فیزیک و شیمی مورد قبول سروران باشد بسیار ساده می توان گفت هر ماده ای دارای انرژی خاصی است و توانایی تاثیر گذاری بر مواد و انرژی های اطراف را دارد.

با این حال، بسیاری از گوهرهای قیمتی مانند یاقوت و.. دارای خواص شیمیایی و فیزیکی ثابت و پایداری هستند. یاقوت مانند اورانیوم نیست که پرتوزا باشد. ساختار آن ثابت و خنثی است. بنابراین بحث فقط در مورد نور عبوری از این گوهر به سطح بدن مطرح است.

 

گروه دوم با داشتن اطلاعات ناقص و خواندن چند کتاب و احیانا جستجو در سایت های اینترنتی، مطلب را جمع آوری و به نام علم Gem Therapy به خورد خلق الله می دهند. که نمونه های فراوانی در همین محیط مجازی مشاهده می شوند.

 

سنگ درمانی 4

عوارض یا تبعات استفاده از گوهر درمانی

همانطور که سنگها دارای انرژی و خواص ثابت شده و مثبتی برای بدن می باشند می توانند در صورت استفاده غلط و نا به جا بسیار خطرناک بوده و اثرات جبران ناپذیری برای بدن به جای بگذارند. شما اگر سرب را روی بدنتان به مدت طولانی قرار دهید احتمالا دچار مشکلاتی خواهید شد.

با این حال بحث در این مورد مربوط به کانی های سمی مثل آزبست یا کانی هایی هست که ذرات آنها تنفس یا خورده شود. تا کنون گزارشی از استفاده زیاد از یاقوت یا گوهرهای اینچنینی و خطر و عوارضشان در هیچ منبع علمی تایید نشده است. برخی میگویند مثلا اگر دوز یاقوت زیاد شود فلان می شود. اثبات؟؟!

توجه: بحث چاکرا درمانی اغلب نظریه و جای تحقیق بسیار دارد و ما نیز این نظریات رو شرح می دهیم. نه چیزی رد می کنیم و نه قبول.

 

خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

چاکرا درمانی در بحث خواص سنگ ها

در بدن مراکزی وجود دارد که به آنها مراکز انرژی یا چاکرا می گویند. بیماری ها در اثر بسته شدن این مراکز انرژی پدید می آیند. کانی ها و سنگ های با ارزش قادرند تا این گرفتگی ها را از بین ببرند.

در مبحث Gem therapy چند نکته مهم وجود دارد:

  • شناخت کامل آناتومی بدن شامل عضلات، اندام های داخلی و کارکرد هر یک، اندام‌های خارجی، سلسله اعصاب، رگ ها ، لنف ها و…
  • شناخت چاکرا های هفت گانه اصلی و چاکرا های فرعی و شناخت مناطق کنترل هر چاکرا در بدن و نحوه کارکرد آنها
  • شناخت انواع گوهر و تاثیر آنها بر هر یک از اندام های فیزیکی یا هر چاکرا با توجه به فرمول شیمیایی و…
  • آشنایی با نحوه چینش های اصلی 21 گانه درمانی ، چینش های ریلاکس و ماساژ و چینش های ترکیبی
  • انتخاب نوع چینش و سنگ با توجه به سن ، وزن ، فشار خون، سابقه بیماری و نوع مشکلی که مراجعه کننده از آن رنج می برد

 

دو اصل بسیار مهم و اساسی درباره گوهر درمانی

اصل اول: سنگ درمانی در نهایت یک طب مکمل مانند طب سوزنی می باشد. گوهر درمانگر پزشک نیست و یکی از مهم ترین اصول در این علم این است که درمانگر به هیچ عنوان حق دستکاری در ترکیب داروهای تجویز شده توسط پزشک مراجعه کننده را ندارد. این بزرگ ترین و نابخشودنی ترین اشتباه هر درمانگر در هر نوع طب مکمل اعم از طب سوزنی ، ماساژ درمانی و…. می باشد.

گوهر درمانگر باید شناخت کامل از آناتومی بدن، رگ ها، لنف و سلسله اعصاب و حتی تا حدی از بیماری ها و داروها داشته باشد. بسیاری تصور می کنند که اگر گوهرها در مسائل روانی ، اثر تلقینی دارند پس می توان به آن اکتفا و درمان شد. باید بدانید که در درمان بیماری های روانی باید حتما نزد پزشک متخصص بروید زیرا ممکن است زمانی برسد که دیگر دیر شده باشد!

اصل دوم: سنگها در قالب جواهرات مانند انگشتر و گردنبند و…. یا بصورت قرار گرفتن در جیب و…. دارای هیچ گونه خاصیتی نمی باشند! چنانچه یک سوزن یا صد سوزن در جیب حمل شود دارای هیچ خاصیتی نمی باشد. فقط چنانچه در مکان مشخص و توسط متخصص استفاده گردد دارای خواص درمانی برای جسم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *